Wiosna to okres intensywnego kwitnięcia tulipanów. Cieszą one wtedy nasze oko intensywnymi kolorami i swoją niezwykłą urodą. Piękno tych kwiatów sprawia, że chcielibyśmy, aby kwitły jak najdłużej. Jednak pomimo naszych najszczerszych chęci i wszelkich starań tulipan musi w końcu przekwitnąć. I co zrobić wtedy? Bardzo często zapominamy, iż pielęgnacja tulipanów jest równie ważna jak dobór odpowiedniego stanowiska i uprawa.

Pielęgnacja tulipanów

Pielęgnacja tulipanów

Pielęgnacja tulipanów po przekwitnięciu jest prosta. Należy delikatnie oberwać resztki kwiatów i torebki z nasionami. Roślina ta tworzy cebulki przybyszowe i pozostawienie nasion mogłoby ją nadmiernie i niepotrzebnie osłabić. Ponadto kwiaty osiągnięte z nasion nie powtarzają cech, które wykazywała roślina – matka. Ważną rzeczą jest, aby w okresie po przekwitnięciu nie obrywać liści. Tulipanowi dostarczamy wody, dopóki liście nie zaczną wysychać. Podlewanie jest bardzo ważne, gdyż właśnie cebulki regenerują się po kwitnieniu i zbierają odpowiednie zapasy, aby móc równie pięknie zakwitnąć w przyszłym roku. Kiedy liście będą już suche, wykopujemy cebulkę. Należy ją delikatnie oczyścić i pozostawić do przeschnięcia przed wsadzeniem jej do ziemi jesienią.

Pozostawienie tulipanów w ziemi

Niektórzy ogrodnicy pozostawiają swoje cebulki tulipanów w ziemi. Oczywiście można tak robić, jednak kwitnienie tej rośliny w przyszłym roku będzie słabsze. Poza tym pozostawienie cebulek w ziemi znacznie utrudnia przygotowania jesienią stanowiska do przezimowania. Ponadto cebulki pozostawione w ziemi narażone są na podjadanie przez różnego rodzaju gryzonie. Dlatego też warto jest włożyć czasami odrobinę więcej pracy i wykopać cebulki po przekwitnięciu. Jesienią można ponownie przystąpić do sadzenia tulipanów.

Uprawa oraz późniejsza pielęgnacja tulipanów to czynności, które nie powinny sprawić nam zbyt dużo kłopotów. Między innymi właśnie dlatego rośliny te polecane są przede wszystkim początkującym ogrodnikom, którzy niejednokrotnie mogą mieć problemy z trudniejszymi gatunkami. Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości, zapraszamy do zapoznania się z materiałami na naszej stronie, gdzie dowiesz się między innymi: jak uprawiać tulipany oraz jakie znamy odmiany tulipanów.

Czego szukali inni?:

  • kiedy wykopac tulipany
  • tulipany po przekwitnieciu
  • kiedy wykopywać tulipany
  • kiedy wykopujemy tulipany
  • tulipany pielęgnacja
  • kiedy wykopać cebulki tulipanów
  • tulipany kiedy wykopać
  • przekwitniete tulipany
  • co zrobić z tulipanami po przekwitnięciu
  • tulipany uprawa wykopywanie
, , , , ,