Tulipan jest wieloletnią rośliną cebulową. Kwiaty widniejące na łodygach o wysokości nawet do 70 – 80 cm, pojawiają się wczesną wiosną, lecz cieszą oko bardzo krótko (do kilkunastu dni). Istnieje bardzo dużo zarówno gatunków, jak i odmian tej przepięknej rośliny. Co roku lista rodzai tulipanów znacznie się powiększa. Ich różnorodność sprawia, że są bywalcami większości ogrodów w Polsce.

Uprawa tulipanów

Uprawa tulipanów zaczyna się w momencie wyboru najlepszego dla nich miejsca. Tulipany są roślinami, które przepadają za promieniami słonecznymi i bardzo dobrze się czują, gdy mają dużo światła. Podłoże powinno być piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, ale na innych również dobrze rosną. Odczyn gleby najlepiej obojętny.

Cebulki sadzimy do ziemi jesienią/późną jesienią. Najlepszym do tego miesiącem jest wrzesień, jednak jeżeli ziemia nie jest jeszcze zamarznięta to można robić to aż do grudnia. Preferowany odstęp między cebulkami to 10 – 15 cm. Kiedy mamy zamiar pozostawić cebulki w jednym miejscu na stałe (nie wykopywać na zimę), należy posadzić je nieco głębiej. Na zimę należy je okryć, aby nie zamarzły, a w przyszłym roku ponownie będziemy mogli cieszyć się ich pięknem.
Uprawa tulipanów

Tulipany – zastosowanie

Kwiaty te mają bardzo szerokie zastosowania. Ze względu na swoją urodę są one niewątpliwie jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Wspaniale prezentuje się wśród innych wiosennych okazów. Idealnie nadają się na kwiat cięty, a bukiety z nimi od setek lat cieszą się niesłabnącą sławą. Tulipany dość długo mogą stać w wazonie, a uprawiając je we własnym ogrodzie, mamy do nich dostęp przez całą wiosnę, do momentu ich przekwitnięcia.

Trudno wyobrazić sobie piękny ogród, w którym na wiosnę nie mamy okazji podziwiać tych przepięknych kwiatów. Uprawa tulipanów jest bardzo prosta, dlatego też nie powinniśmy obawiać się o ich kwitnienie. Zadanie to powinno być jeszcze łatwiejsze, jeżeli zastosujemy się do wskazówek uprawy prezentowanych na naszej stronie, a różnorodność odmian sprawia, iż możemy wybrać te, które najlepiej będą pasowały do wystroju naszego ogrodu.

Czego szukali inni?:

  • opis tulipana
  • TULIPAN OPIS
  • tulipan uprawa
  • tulipan kwiat
  • jak uprawiać tulipany
  • tulipan kategorie podrzędne
  • uprawa tulipana
  • uprawa tulipanów w ogrodzie
  • tulipany wieloletnie
, , , , , , , ,