Pędzenie tulipanów staje się coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach. Dzięki niemu możemy cieszyć się przepięknie kwitnącymi kwiatami nie tylko wiosną, ale także w mroźne, zimowe dni. Cóż może być piękniejszego niż nasze ulubione różnobarwne tulipany zakwitające w styczniowy poranek?

Wybór cebulek

Nie wszystkie jednak cebule nadają się do pędzenia. Przy ich wyborze trzeba kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze muszą to być cebulki zdrowe i wysokiej jakości. Tylko takie dają nam większe szanse, że roślina nie tylko wzejdzie, ale także zakwitnie. Do tego rodzaju uprawy najlepsze są odmiany niskie. Sadzenie roślin w doniczkach powoduje ich wyciąganie się. Odmiany wysokie mogą wtedy nie wyglądać zbyt atrakcyjnie. Ostatnią, ważną regułą jest to, że cebulki pędzone nie zakwitają w następnym roku.

Pędzenie tulipanów

Pędzenie tulipanów

A zatem możemy przejść do sposobu pędzenia. Cebulki na początku muszą przez kilka tygodni leżeć w ciemnym i chłodnym miejscu. Świetnie nadają się do tego przewiewne, ciemne piwnice. W ten sposób wytworzy się system korzeniowy rośliny. Należy tutaj uważać, aby cebule nie doznały szoku termicznego. Może to doprowadzić do zwiędnięcia cebulek. Do doniczek roślinę przesadzamy późną jesienią-wczesną zimą. Najlepsze do tego są duże donice, w których odległości między tulipanami są większe niż 5 cm oraz posiadają otwory odpływowe dla wody. Ziemia powinna być mieszanką torfu i zwykłej ziemi doniczkowej. Następnie tak posadzoną roślinę przenosimy do pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi około 10 °C. Pozostawiamy je tam na dziesięć miesięcy. Przez cały ten okres obficie je podlewamy. Następnie przenosimy je do cieplejszego pomieszczenia (jednak ciągle chłodnego), ale nadal zacienionego. Dopiero po tygodniu wystawiamy je na światło. Pędzenie tulipanów nie jest zatem trudne.

W ten sposób sadząc tulipany w wrześniu, już w grudniu możemy obserwować ich kwitnienie. Dodatkowo nie musimy posiadać własnego ogrodu, gdyż tulipanowe kwiaty zdobić będą wnętrze naszego mieszkania. Donica ustawiona na okiennym parapecie zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu nie musimy dokonywać wyboru pomiędzy tym, a innym gatunkiem.

Pędzenie tulipanów to nie jedyny sposób na uzyskanie kwitnących kwiatów w zimie. W ten sam sposób możemy użyć również inne cebulki kwiatów wiosennych.

Czego szukali inni?:

  • pedzenie tulipanów
  • yhs-ddc_bd
  • tulipany w domu
  • tulipany w doniczce
, , , , , , , ,