Sadzenie tulipanów – wybór miejsca

Tulipany to rośliny światłolubne, dlatego też sadzenie tulipanów rozpoczynamy od odpowiedniego wyboru miejsca uprawy. Do kwitnienia potrzebują dużo słońca, dlatego też przy doborze miejsca przed sadzeniem, trzeba zastanowić się czy coś nie będzie przysłaniało im promieni słonecznych. Następnym ważnym elementem przy sadzeniu nie tylko tulipanów, ale także innych roślin to rodzaj gleby, na której chcemy je posadzić. Najodpowiedniejsza w tym przypadku będzie ziemia żyzna, przepuszczalna, próchnicza i miękka. Dobrą ziemię można zrobić mieszając zwykłą ziemię uniwersalną do kwiatków z piaskiem i nawozem typu kompost. Należy również pamiętać, że tulipany bardzo słabo rosną w miejscach mokrych (dlatego należy unikach zbyt mocnego podlewania) i na glebach glinianych. Ważne jest również mocne spulchnienie ziemi. Gleba nie może być ubita.

Wybór cebulek

Kupując cebulki w sklepie nie powinno się zdarzyć, aby były poobijane albo poniszczone. Jednak spora rzesza ogrodników używa cebulek z poprzednich lat. Takie cebulki należy przebrać, wyrzucając te, które są podgniłe lub poobijane, ponieważ w miejscach uszkodzeń są dogodne warunki do rozwoju chorób grzybiczych. Ponadto przed sadzeniem należy wszystkie cebulki wymoczyć w preparacie grzybobójczym. Co do odmian tulipanów, to na polskim rynku dostępna obecnie jest ogromna ich ilość. Wybieramy takie, które przystosowane są do kwitnienia w naszym klimacie (większość).

Kiedy sadzimy?

Tulipany sadzimy jesienią. Przyjmuje się, że najodpowiedniejszym terminem jest przełom września i października. Należy pamiętać, aby nie uczynić tego za późno, gdyż cebulka nie zdąży się ukorzenić i jeżeli wyrośnie wiosną to będzie kwitła bardzo słabo.

Sadzenie tulipanów – jak sadzimy?Sadzenie tulipanów - oznaczenie

Kiedy mamy już przygotowane cebulki i miejsce można przystąpić do sadzenia. Cebulki zakopujemy w ziemi na głębokości odpowiedniej w stosunku do ich wielkości. Cebulki małe sadzimy na głębokości do 10cm. Cebulki o średnicy większej niż 15mm sadzimy na głębokości około 12cm. Ważne są również odstępy między cebulkami. Powinny one wynosić 10 cm, a w przypadku odmian dużych (osiągających nawet 40cm i więcej) nawet 15cm.

Co dalej?

Samo sadzenie tulipanów to nie wszystko. Po posadzeniu podlewamy je regularnie, ale nie za dużą ilością wody. Gleba aż do pierwszych przymrozków powinna być lekko wilgotna. Na zimę, dla bezpieczeństwa można okryć miejsce posadzenia słomą, torfem lub korą i czekamy do wiosny na wschodzenie i kwitnienie.

Nawożenie

Ze względu na swój krótki, ale intensywny okras kwitnienia tulipany muszą w tym czasie być nawożone. Najlepsze do tego Nelu będą nawozy mineralne. Najlepiej jest nawozić ziemię przed posadzeniem w większym stopniu niż po posadzeniu. Przed posadzeniem dodajemy azofoskę, a w czasie rośnięcia co jakiś czas podlewamy płynnymi nawozami do kwiatów.

Tulipany są roślinami bardzo łatwymi w uprawie. Sadzenie tulipanów nie powinno więc sprawić problemów nawet początkującym ogrodnikom. Z tego właśnie względu polecamy je każdemu.

Czego szukali inni?:

  • sadzenie tulipanów
  • kiedy sadzic tulipany
  • tulipany sadzenie
  • jak sadzić tulipany
  • kiedy sadzimy tulipany
  • tulipany kiedy sadzic
  • kiedy sadzi się tulipany
  • cebulki tulipanów
  • kiedy się sadzi tulipany
  • kiedy sadzić cebulki tulipanów
, , , , , , , , , , , , ,