Tulipanowiec jest drzewem osiągającym nawet 30 m wysokości. Ma piękną rozłożystą i zaokrągloną koronę. Jednak nie to jest jego główną ozdobą. Są nią przepiękne kwiaty, przypominające tulipany, które latem obsypują całą roślinę tworząc niezwykły widok setek tulipanów kwitnących na drzewie.

Jak dotąd znamy tylko dwie odmiany tej wspaniałej rośliny: tulipanowiec amerykański i tulipanowiec chiński. Jednak w Polsce uprawiana jest tylko pierwsza z nich.

Tulipanowiec amerykański

Została przywieziona do nas z terenów USA. Osiąga duże rozmiary i szczególnie okazała jest ich rozłożysta korona. Pokrywa się ona dużymi, wciętymi na wierzchołku liśćmi, o długości nawet do 20 cm. Wiosną na drzewie pojawiają się spłaszczone pąki, z których w połowie czerwca wyrastają kwiaty. Są one bardzo podobne do tulipanów. Mają kolor żółto-zielony, a na wewnętrznych płatkach przyjmują barwę pomarańczową. Osiągają wielkość około 5 – 6 cm. Wewnątrz kwiat posiada liczne pręciki oraz spiralnie ułożone słupki. Po przekwitnięciu w połowie lata, na drzewie pojawiają się owoce. Są to orzeszki, które zawierają w sobie nasiona rośliny.Tulipanowiec kwiat

Tulipanowiec w naszym klimacie

Tulipanowiec coraz częściej sadzony jest w naszym kraju. Wielu ogrodników pragnie mieć go w swoim ogrodzie ze względu na jego oryginalność oraz przepiękne kwiaty. Jest wspaniałą rośliną, szczególnie do dużych ogrodów, gdzie osiąga ogromne rozmiary a ilość tulipanów jest wyjątkowo duża. Sadząc ją u siebie można niezwykle łatwo wzbogacić ogród o setki, przepięknych kwiatów. Roślina ta jest szczególnie polecana wszystkim miłośnikom tulipanów

Co prawda nasz serwis poświęcony jest tulipanom rosnącym w ogrodach kwiatowych, a nie na drzewie, ale warto również zapoznać się z takimi ciekawostkami. Być może jesteśmy na tyle miłośnikami charakterystycznych kształtów kwiatów tulipana, że tulipanowiec będzie idealnym rozwiązaniem dla naszego dużego ogrodu. Roślina ta coraz częściej i coraz łatwiej dostępna jest w naszym kraju, dlatego też nie jest czymś nieosiągalnym i każdy może rozpocząć jej uprawę, podobnie jak z tulipanami ogrodowymi.

Czego szukali inni?:

  • tulipanowiec uprawa
  • tulipanowiec chiński
, , , , , ,